CZY WIESZ CZYM JEST MOWA NIENAWIŚCI?

Widzisz w internecie obraźliwe grafiki, wyśmiewające daną osobę, czy grupę osób? Czytasz komentarze, które z uwagi na narodowość, kolor skóry, wyznanie, język, czy niepełnosprawność danych osób, są w stosunku do nich wrogie, czy wręcz „zachęcają” do nienawiści wobec nich? A wiesz, czym są przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści? O tym i nie tylko rozmawiali policjanci z uczniami Szkoły Podstawowej numer 2 w Myszkowie.

„Przestępstwem z nienawiści jest każde przestępstwo natury kryminalnej, wymierzone w ludzi i ich mienie, w wyniku którego ofiara lub inny cel przestępstwa są dobierane ze względu na ich faktyczne bądź domniemane powiązanie lub udzielanie wsparcia grupie wyróżnianej na podstawie cech charakterystycznych wspólnych dla jej członków, takich jak faktyczna lub domniemana rasa, narodowość lub pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna lub inne podobne cechy”.
O tym dowiedzieli się dzisiaj uczniowe Szkoły Podstawowej numer 2 w Myszkowie. Mundurowi w jasny i czytelny sposób uświadomili, że są to  przestępstwa motywowane uprzedzeniami, a ich ofiarami są osoby postrzegane jako przedstawiciele określonej grupy. Atak na jedną osobę jest komunikatem dla tej grupy, z której pochodzi ofiara, o nienawiści wobec danej społeczności.Te cechy osoby, takie jak: rasa, narodowość, pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna, czy inne podobne, mogą stać się „przyczyną” hejtu. Mundurowi uświadomili młodzież, że takienaganne  zachowania są przestępstwem z nienawiści i niosą za sobą odpowiedzialność przypisaną w kodeksie karnym do danego czynu! Natomiast w przypadku nieletnich sprawców tego typu czynów karalnych, sprawa ma swój finał w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich.

W drugiej części spotkania dzielnicowy aspirant sztabowy Tomasz Bojanek przedtawił natomiast problem przemocy domowej. Mówił o rodzajach i przejawach agresji zarówno fizycznej jak i psychicznej. Udzielił cennych rad jak należy postępować w przypadku, gdy w rodzinie występuje takie zjawisko. Przekazał jak należy prawidłowo reagować i gdzie szukać pomocy. Dzielnicowy Bojanek wyjaśnił kim jest sprawca i ofiara przemocy. Uświadomił, że znęcanie się fizyczne i psychiczne nad członkami rodziny jest surowo karane i nie ma żadnej taryfy ulgowej dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

Na zakończenie sierżant sztabowy Łukasz Czapnik omówił tematykę zagrożenia demoralizacją i odpowiedzialność prawną nieletnich. 

- Advertisement -
Exit mobile version