fbpx

Znasz Kolumbię? Myszkowska młodzież wychodzi naprzeciw stereotypom oraz wspiera tamtejszą misję w autorskim projekcie „Cuksy dla Kolumbii” [WYWIAD+FOTO]

Koniecznie przeczytaj

„Zwolnieni z Teorii” to platforma dla młodzieży – od licealistów po studentów – pozwalająca
na utworzenie własnych projektów społecznych. Celem myszkowskiej młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego jest edukacja społeczności szkolnej oraz zainteresowanych, na temat kraju, ludzi i kultury jakim jest Kolumbia. Poprzez swoje zaangażowanie mają także nadzieję na zachęcenie innych do pomocy i hojności dla misji polskich Księży Werbistów.

Uczniowie dostrzegli problem z aprobowaniem odmienności rasowej, kulturowej, językowej czy zwyczajowej wśród ludzi, i tym samym chcą to zmienić. Nazwa projektu ma odwołanie do wcześniejszej współpracy charytatywnej szkoły z misjami o. Michała Radomskiego SVD w tym kraju. Cukierki (cuksy) są towarem ekskluzywnym dla rdzennych obywateli Kolumbii z ubogiej części społeczeństwa, dającym odrobine szczęścia. To co dla nas Europejczyków jest zwyczajne, jak przykładowo pożywienie na obiad, dostęp do leków i lekarzy, edukacja, miejsce do wspólnych spotkań etc., dla nich stanowi luksus. Młodzież postanowiła edukować, aby kiedyś w końcu, dla ludzi w gorszej sytuacji społecznej i materialnej, może też o innym kolorze skóry, innej narodowości itd., sprawy podstawowe nie były ekskluzywne. Nie pozostają także obojętni na bieżące wydarzenia w kraju, w tym przybywanie do Polski uchodźców z Ukrainy. Tematy tolerancji rasowej, kulturowej, społecznej mogą być bardzo istotne, czego mają świadomość.

Szacunek, godność każdego człowieka to bardzo ważne sprawy – komentują.

W celu zwiększenia zasięgów założyli stronę na Facebook dotyczącą projektu, są też obecni
na Instagramie, TikToku oraz YouTube:
https://www.facebook.com/Cuksy-dla-Kolumbii-105548245290222
Dzięki wspólnej pracy utworzyli prezentację edukacyjną o Kolumbii, która jest uzupełniana na bieżąco filmikami z Kolumbii oraz różnymi artykułami na ich profilu:
https://www.facebook.com/105548245290222/posts/133756872469359/

Wywiad z uczniami przeprowadził red. Bartosz Żołnierczyk:

Z jaką reakcją społeczną spotkała się wasza inicjatywa?

Ludzie naprawdę super reagują na tą inicjatywę. Projekt wzbudza zainteresowanie i wielu osobom podoba się to w jaki sposób opowiadamy o Kolumbii oraz to, że mamy filmiki wprost stamtąd. Wielu ludzi chce pomóc z czego bardzo się cieszymy i jesteśmy wdzięczni.

Jakiej pomocy najbardziej potrzebują Kolumbijczycy, którymi opiekuje się misja Księży Werbistów?

Przede wszystkim ludzie tam mieszkający potrzebują podstawowych rzeczy: pożywienia, leków dostępu do lekarzy czy szkoły. Budynek, w którym znajdowała się szkoła nie nadaje się do użytku, plebania się rozpada itp. Są to miejsca w których ludzie spędzają większość czasu. Tak naprawdę potrzebna jest każda pomoc. Ojciec Michał Radomski organizuje fundusze wśród rodziny i znajomych oraz zaprzyjaźnionych szkół i na Boże Narodzenie, dzieli cukierki wśród dzieci. Ich uśmiech jest wtedy niezapomniany.

Dzięki Waszemu doświadczeniu, na jakie drogi pomocy powinni otwierać się Polacy dla uchodźców z Ukrainy, by pomoc ta była kompleksowa i owocna?

Wszelkiego rodzaju zbiórki rzeczy czy pieniędzy, pomoc medyczna, zajęcia integracyjne w szkołach dla dzieci i młodzieży, pomoc w znalezieniu pracy matkom – to wspaniałe gesty i ukłon w stronę drugiego człowieka poszukującego bezpieczeństwa i spokoju w trudnym czasie. Okazanie potrzebującym zainteresowania oraz chęci do pomocy pokazuje, że na świecie są ludzie z wielkim i otwartym sercem! Nie jest wtedy istotny kolor skóry, kultura, wyznanie, język czy obyczaje. Polacy pokazują wspaniałą stronę człowieczeństwa przez inicjatywę ogromnej pomocy Ukrainie. Jesteśmy bardzo dumni i sami też wspieramy inicjatywy choćby w naszej szkole.

Co Wy jako młodzi ludzie zyskujecie dzięki Temu projektowi ? Czego się nauczyliście i ciągle uczycie?

Nasz zespół wciąż zyskuje nowe doświadczenia. takie jak działanie w grupie, uczymy się  jak planować i realizować wyznaczone zadania w projekcie. Poznajemy życie ludzi z Kolumbii. Widzimy dzięki zdjęciom lub filmikom uśmiechy dzieciaków. Pomagając innym pomagamy sobie.

Do realizacji swojego projektu pozyskali honorowych patronów: Pana Posła RP Andrzeja Gawrona, Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie oraz Akcję Katolicką Archidiecezji Częstochowskiej.

Wraz z ukończeniem projektu, wszyscy członkowie zespołu zostają finalistami oraz otrzymują międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Twórcą platformy jest Fundacja Z Warszawy dokładnie o takiej samej nazwie.

https://www.pomocmisjom.werbisci.pl/?tag=kolumbia

https://zwolnienizteorii.pl/

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły