fbpx

Złóż wniosek o dodatek węglowy 2022 online

Koniecznie przeczytaj

Trwa proces składania wniosków o dodatek węglowy 2022. Zaoszczędź czas i złóż wniosek online.

Wniosek można składać do 30 listopada ogólnie za pośrednictwem urzędu gminy lub miasta, poczty lub właśnie online. Długie kolejki do punktów przyjmujących wnioski nakłaniają do złożenia takiego wniosku za pośrednictwem ePUPAP Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Jak złożyć wniosek przez e-PUAP? 

Należy zalogować się do portalu e-PUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

W praktyce wniosek o dodatek węglowy online to załącznik do listu podpisanego profilem zaufanym. Wniosek elektroniczny o dodatek węglowy trzeba więc przygotować samodzielnie na komputerze poza ePUAP – w programie Word lub PDF, następnie dołączyć do pisma ogólnego. 

WNIOSEK: https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy

 krok po kroku ONLINE:

  1. Zaloguj się do profilu zaufanego na stronie e-PUAP epuap.gov.pl
  2. Wybierz opcję „Zobacz katalog spraw”
  3. Wejdź w zakładkę „Sprawy ogólne”, wybierz „Pisma do urzędu”
  4. Kliknij w „Pokaż więcej”, by wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”
  5. Następnie kliknij: „Załatw sprawę”
  6. W kolejnym kroku wybierz urząd lub instytucję, do której składasz pismo. Adresatem pisma jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jednak sprawą może zajmować się inny organ niż urząd gminy czy miasta. Informację o tym, która instytucja przyjmuje wnioski, znajdziesz na stronie gminy, w której mieszkasz.
  7. Wybierz rodzaj pisma: „Wniosek”
  8. W tytule pisma wpisz „Wniosek o dodatek węglowy”. Formułkę powtórz również w polu „Treść pisma”
  9. W kolumnie „Dodaj załącznik” dodaj wypełniony wniosek.

Część urzędów domaga się, aby na wniosku o dodatek węglowy również był odręczny podpis, pomimo że do urzędu wysyłane jest pismo ogólne podpisane podpisem elektronicznym. Wynika to z tego, że podpisany jest list, ale nie ma podpisu elektronicznego na załączniku, którym jest wniosek o dodatek węglowy. W związku z tym konieczne może być wydrukowanie wypełnionego wniosku o dodatek węglowy, podpisanie go odręczne, zeskanowanie i odesłanie. 

Jeżeli nie masz profilu zaufanego, to możesz szybko go założyć korzystając ze swojego internetowego konta bankowego. Taką możliwość oferują ING, PKO BP, Millennium, Inteligo, Envelo (dawny Bank Pocztowy), BOŚ, ALIOR, Santander, Bank Pekao, Grupa BPS.

Kiedy rozpatrzenie wniosku i wypłata pieniędzy?

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego dla tych, którzy złożą wnioski jeszcze w sierpniu, będą realizowane we wrześniu 2022.

Źródło: muratordom

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły