fbpx

Rząd zapowiada obniżenie stawki PIT na 12 proc. i rezygnację z tzw. ulgi dla klasy średniej

Koniecznie przeczytaj

Obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc., zmiany w zakresie składki zdrowotnej i rezygnacja z tzw. ulgi dla klasy średniej – to główne punkty rządowych propozycji reformy systemu podatkowego przedstawionych w czwartek. Kwota wolna ma pozostać na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

„Proponowane zmiany nie dotkną samorządów. JST otrzymają rekompensatę polegającą na zwiększeniu subwencji rozwojowej lub uzupełnieniu subwencji ogólnej” – podkreślono w komunikacie resortu finansów.

Zakres zmian podatkowych jest bardzo zasadniczy; przewidujemy dalsze dramatyczne skutki wojny na Ukrainie – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. „Przygotowujemy na to portfele Polaków i nie ukrywamy, że czasy mogą być jeszcze trudniejsze”- dodał.

Wiceminister finansów Artur Soboń zauważył, że propozycje są odpowiedzią na sygnały płynące od podatników, w tym przedsiębiorców oraz ekspertów. „Chcemy zapewnić większą przewidywalność rozliczeń podatkowych i kolejny raz obniżyć podatki” – zaznaczył.

Zmiany podatkowe mają być szeroko konsultowane.

12 proc. PIT na skali

Rząd zaproponował obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł. Jak podkreślono, niższa stawka oznacza obniżenie podatku o 29,4 proc., czyli prawie o 1/3.

Rozwiązanie dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie – 25 mln podatników.

„Na podstawie rozwiązań sprzed 2022 r. PIT nie płaciłoby niemal 6,7 mln podatników. Po zmianach podatku nie będzie płacić ponad dwa razy więcej osób, bo aż prawie 15,2 mln podatników” – poinformowano.

Preferencje przy składce zdrowotnej

Preferencje przy składce zdrowotnej to rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.

W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). W sumie zmiana dotyczy 1,4 mln podatników.

Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej

Rząd chce też zrezygnować z tzw. ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie dać gwarancję, że zmiany będą dla podatników korzystne lub neutralne. „Osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej)” – podkreślono.

Przy okazji reformy rząd chce tez zrezygnować z ulgi na zabytki (od 2023 r.) i tzw. abolicji podatkowej.

Zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach mają być korzystniejsze

Reforma ma też rozwiązać problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie np. kilka umów o prace, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Według resortu finansów, dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni mogli upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3600 zł).

W przypadku jednej umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. „Dzięki temu wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek” – zaznaczono.

Rząd chce również uchylić podwójny obowiązek wyliczania zaliczek za 2022 r. Obowiązywał będzie jednolity system obliczania zaliczek.

„Zwiększymy też rolę płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników. W zamian proponujemy podwyższenie wynagrodzenia płatnika” – wskazano.

Dla samotnych rodziców

Odpowiedzią na postulaty samotnych rodziców ma być przywrócenie możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Jak zaznaczono, dzięki temu samotni rodzice dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej wynoszącej 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. ulgę w wysokości 1500 zł.

Preferencje dla rodzin i dzieci

Rząd proponuje również zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta wzrośnie z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej).

„Chcemy też, by renty rodzinne małoletnich dzieci nie były doliczane do dochodów rodziców. To oznacza, że dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać będzie z kwoty wolnej 30 tys. zł” – zauważono w komunikacie.

„Uważamy też, że ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów) powinny obejmować również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. Dzięki temu od zasiłków nie byłoby podatku – do ustalonego w tych ulgach limitu” – dodano.

Wpływy z 1 proc. dla OPP

Kolejną zmianą ma być specjalny mechanizm łagodzący skutki zmniejszonego wpływu z 1 proc. PIT dla sektora OPP (organizacje pożytku publicznego  red.). Dzięki temu ma zostać wyrównana różnica w sytuacji, gdy łączna kwota środków przekazanych z 1 proc. PIT w danym roku dla OPP będzie niższa niż w 2022 r.

MF: Bezpieczny budżet i wpływy do JST

Jak podkreślił resort finansów, dzięki dobrej sytuacji gospodarczej oraz wprowadzonym rozwiązaniom uszczelniającym obserwowany jest stały wzrost wpływów podatkowych. MF zapewnia, że proponowane zmiany nie dotkną samorządów. „JST otrzymają rekompensatę polegającą na zwiększeniu subwencji rozwojowej lub uzupełnieniu subwencji ogólnej” – podano w komunikacie.

Dłuższy termin na JPK_PIT i CIT

Wydłużenie terminu na przekazywanie JPK_CIT i JPK_PIT ma być z kolei odpowiedzią na postulaty księgowych i przedsiębiorców. Nowy termin przekazywania JPK w zakresie ksiąg rachunkowych przesunięty zostanie na 2025 r.

Konsultacje społeczne

Planowane wejście w życie rozwiązań to 1 lipca 2022 r. Od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r. mają odbyć się szerokie konsultacje. Jak wskazano, projekt będzie konsultowany m.in. z Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych, przedstawicielami przedsiębiorców w tym m.in. Rzecznikiem MŚP.

Prezentacja – Zmiany w systemie podatkowym: https://www.gov.pl/attachment/3de03804-2348-4db9-87c4-637d65a5859b

PAP

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły