fbpx

Rozbiórka historycznego budynku PKS w Myszkowie. W jego miejsce stanie nowoczesny z elementami aktualnego

Koniecznie przeczytaj

Podczas 47. sesji Rady Miasta Myszków z dnia 03 marca b.r., rozbrzmiał głos między burmistrzem Włodzimierzem Żakiem, a radnym Norbertem Jęczalikiem, odnośnie rozbiórki dawnego i zabytkowego budynku PKS, zlokalizowanego przy ulicy 1 maja.

Radny, który pełni funkcje Wiceprzewodniczącego Komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Socjalnej, zgłosił swoje wątpliwości, odnośnie wszczętego postępowania przez Starostwo Powiatowe z 14 lutego b.r., o wydanie pozwolenia na pierwszy etap rozbiórki.

Radny poprosił o dialog z burmistrzem odnośnie tej kwestii. Głównymi tematami było ustalenie, kto jest właścicielem budynku, czemu musi być zburzony oraz jakie są różnice w kosztach modernizacji, a zburzeniem.

W innych miastach zabytkowa architektura stanowi priorytet i szacunek oraz dochodzi do jej rewitalizacji, a nie zburzenia. Ten budynek jest dla mnie charakterystyczny i chciałbym poznać opinię biegłego – skomentował radny.

Burmistrz odpowiedział, iż miasto dysponuje budynkiem, który wpisany jest w Rejestr Zabytków Gminy. Nie jest rozporządzona nad nim ścisła opieka konserwatora, lecz miasto ma z nim uzgodnione kwestie zburzenia oraz odbudowania, zgodnie z jego rygorystycznymi zaleceniami, dbającymi o elementy pierwotnego stanu budynku.

Podkreślił także, że był za opcją prezentowaną przez radnego, lecz po szczegółowej konsultacji oraz analizie przez konserwatora i projektanta, zmuszony był do podjęcia takiej decyzji, ze względu na bezwzględne trudności i koszty, które przedstawi w dokumentacji Radzie Miasta.

Przede wszystkim nie ma możliwości pozbycia się zagrzybienia. Budynek konstrukcyjnie jest bardzo trudny do przebudowy z powodu różnych znaczących uszczerbków i nie da się w pełni przywrócić go do stanu pierwotnej świetności. Bezpieczeństwo jest priorytetem, ratujemy co się da, tak aby pozostawić w nowym i nowoczesnym budynku, elementy starego – odniósł się burmistrz.

Radny dodał, iż w drodze prywatnej zaopiniuje przedstawione dokumenty przez burmistrza.

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły