fbpx

Rewolucyjne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Koniecznie przeczytaj

Rewolucyjne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Czy to zadziała? O ocenę pomysłu został poproszony podczas konferencji prasowej 16 lutego Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Ministerstwo Zdrowia projektuje rewolucyjne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Na początek będzie to pilotaż realizowany tylko w kilku miejscach, który ma sprawdzić czy nowy model działa i jest optymalny. 

Rewolucyjne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Czy to zadziała?

– To jest kolejna decyzja, która tak naprawdę jest podejmowana poza zespołem ds. POZ. Zespół jest traktowany jako pewna fasada, listek figowy i z tego między innymi powodu także uznaliśmy, że nasza tam obecność firmuje pewne działania, na które absolutnie nie możemy  się zgodzić – odpowiedział Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Dodał, że ministerialny projekt w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej „na ten moment wygląda dosyć enigmatycznie”.

Te zmiany idą w takim kierunku, aby zwiększyć dostępność nocnej opieki zdrowotnej. Trudno jednak powiedzieć, jak to ostatecznie będzie wyglądać. Żadna informacja do nas nie docierała ani mailowo, ani w sposób konsultacyjny, tak, żebyśmy mogli wcześniej w konsultacjach wypowiedzieć się na ten temat. Także w jakim kierunku pójdzie ten projekt, jak zostanie ostatecznie zmieniony, to zobaczymy pewnie za jakiś czas – dodał.

I kontynuował: Wydaje się, że możliwość konsultowania z centrami i przekierowywanie pacjentów do punktu, gdzie będą mieli udzielaną pomoc jest jakimś pomysłem na zwiększenie dostępności także po godzinie 18:00, ale tak jak powiedziałem – ostatecznie jak to będzie wyglądać, trudno powiedzieć.

Rewolucja w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Przypomnijmy, w lutym do konsultacji społecznych skierowano rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej.

Platforma Pierwszego Kontaktu ma być ogólnopolską teleporadą udzielaną przez pielęgniarkę, położną, albo lekarza. Z kolei Centra Medycznej Pomocy Doraźnej mają zastąpić nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, ale będą też miejscem udzielania świadczeń ambulatoryjnych – zszyją tu ranę nosa, założą gips, albo założą opatrunek.

Jak zapowiada resort zdrowia pilotaż będzie realizowany w pięciu powiatach. Testowane będą dwa scenariusze: w powiatach, na terenie których działa szpital (i zabezpiecza część świadczeń, należących do zakresu centrum) oraz w powiatach nie posiadających szpitala.

Celem pilotażu jest „przetestowanie nowego modelu organizacji opieki w przypadku konieczności uzyskania świadczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, nie będącym stanem nagłym, zapewnianej poza godzinami pracy określonymi w umowach o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej”.

Chodzi o sprawdzenie czy Platforma Pierwszego Kontaktu oraz Centra Medycznej Pomocy Doraźnej są alternatywą dla nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Źródło: rynekzdrowia.pl

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły