fbpx

Radni PiS-u w Myszkowie z interpelacją w sprawie pomocy uchodźcom

Koniecznie przeczytaj

Radni PiS podczas ostatniej sesji Rady Miasta z 3 marca br. zgłosili propozycje pomocy dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na terenie miasta Myszków. Polegałaby na darmowym korzystania z zasobów MOSiR-u, MDK, transportu publicznego, a także na zwolnieniu mieszkańców z opłat komunalnych.

Radni tego klubu na podstawie przedstawionych zamiarów z Sesji Rady Miasta, wystosowali pismo do Burmistrza, uzasadniając swoje motywacje. Treść poniżej:

W związku z karygodnym i bestialskim atakiem militarnym Federacji Rosyjskiej na naród Ukrainy społeczności powiatów i gmin narodu Polskiego prężnie zaangażowały się w pomoc humanitarną dla ofiar tejże zbrodni.

Także mieszkańcy Myszkowa z wielkim oddaniem przyłączyli się do różnego rodzaju inicjatyw zorganizowanych przez wszelkie instytucje publiczne oraz sami wykreowali jak najstosowniejsze nowe formy pomocy.

Szereg rodzin myszkowskich otworzyło swoje drzwi i serca domostw, przyjmując pod pieczę uciekających przed krzywdą obywateli Ukrainy, zwłaszcza matki z dziećmi. W związku z powyższym proszę Szanownego Pana Burmistrza o utworzenie narzędzi, które umożliwią bezpłatne korzystanie z usług MDK i MOSiR Myszków.

Możliwości takie przyczynią się do integracji społeczności ukraińskiej z naszymi mieszkańcami, oraz pozwolą na poznawanie kultury Polski oraz lokalnych obyczajów.

MDK w Myszkowie umożliwia swoimi działaniami i wydarzeniami uspołecznianie lokalnej ludności, organizując także szereg interaktywnych zajęć dla osób w każdym wieku. Byłaby to możliwość chwilowego wytchnienia i zapomnienia o doświadczeniu bólu i cierpienia, szczególnie dla dzieci i młodzieży pozbawionych wszelkich swobód w wyniku działań wojennych.

Baza i zajęcia w MOSiR Myszków byłby atrakcją dla tychże uchodźców w odreagowaniu codzienności związanej z myślą wojny w ich państwie. Działanie takie wpłynęłyby rozwojowo oraz poszerzyłyby poznawanie języka polskiego.

(…) prosimy Szanownego Pana Burmistrza o utworzenie narzędzi, które umożliwią bezpłatne poruszanie się komunikacją miejską tychże obywateli po terenie gminy. Bezpłatny transport komunikacją miejską umożliwiłby swobodne poruszanie się obywateli Ukrainy w obrębie naszej gminy, którzy pozostają bez jakichkolwiek środków komunikacyjnych. Pozwoliłoby to przemieszczanie się w ramach zaspokojenia podstawowych potrzeb oraz także w aktywności zarobkowej czy poszukiwaniu stałego miejsca zatrudnienia.

prosimy o przygotowanie projektu uchwały, która umożliwiłaby tym rodzinom zwolnienie z poszczególnych opłat za:

  • odpady komunalne,
  • dostarczenia wody,
  • odprowadzenia ścieków, kanalizacja.

Panie Burmistrzu bardzo prosimy o przychylne ustosunkowanie się do powyższego, ułatwi to gospodarowanie budżetem domowym mieszkańcom, którzy udostępnili swoje mieszkania i domy.

Burmistrz podczas sesji pozytywnie ustosunkował się do dwóch pierwszych propozycji (MDK i MOSiR), lecz ostatni pomysł (odpady komunalne) postawił pod znakiem zapytania, ze względu na rzetelne i dogłębne przemyślenie, w zakresie administracyjno-prawnym, skomentował:

Zgadzam się aby uchodźców , którzy wspierają demografię naszego miasta objąć jak najlepsza opieka w naszym mieście i dać kwestie opiekuńczości dzieciom szczególnie, aby psychika dziecka które jest poddana wojnie umorzyć.  My słuchamy wytycznych wojewody i nie możemy się wzorować na bogatszych gminach, my chcemy uzupełnić pomoc poprzez oszczędności w budżecie. 

Musimy zorganizować opiekę dla Ukraińców tak aby uszanować równość obywateli naszego miasta w ogóle. Opłaty komunalne to trudny temat ponieważ, obawiam się czy udźwigniemy go. My  obecnie dopłacamy do systemu, aby nie obciążać obywateli teraz podwyższeniem tych kosztów.  Jeżeli my darujemy opłaty za śmieci dla pomagających to inni obywatele będą musieli za to zapłacić w taki czy inny sposób. Boję się, żebyśmy naszym wnioskiem nie zburzyli pewnych relacji społecznych naszych mieszkańców

Jeżeli chodzi o pozostałe dwa (MDK i MOSIR), to my się do tego przygotowujemy, i posłałem taki komunikat, te osoby nie mają dochodów. My poniesiemy te koszty bazy, aby zaopiekować się tymi osobami.  Pierwszy wniosek (odpady komunalne) trzeba ocenić i szlifować, bo rząd może zmienić regulacje, jeżeli zrezygnujemy lub ulgi bo po stronie wydatkowej zmienia się sztuka a jednocześnie dochody. Może pójść rykoszet jaka będzie subwencja wyrównawcza przez rząd. nie chce spowodować perturbacji. Pierwszy wniosek wymaga obgadania i wyszlifowania. Pozostałe dwa wnioski zdecydowanie tak, a także Zrobimy wszystko aby przejazdy były darmowe.

AD Vocem Radni PiS:

(…) Pokażmy mieszkańcom, że chcemy pomagać, tutaj nie powinno być wątpliwości, tutaj trzeba twarde zasady, stanowczość, a nie gdybać może tak może nie, obawy i kalkulacje bezpodstawne, tutaj po prostu się pomaga, inne miasta dają rade i my damy.

Temat wywołał burzliwą dyskusję, ze względu na przesłanki, że apel taki ma warstwę upolitycznienia oraz regulamin miasta nie do końca jasno precyzuję zasady głosowania takich decyzji.

Beata Pochodnia z Klub Radnych „Koalicja Obywatelska Platforma. Nowoczesna”, skomentowała:

Coś strasznego że upolityczniamy dyskusje na temat pomocy tym których spotkała taka tragedia, nie poważne, że takie dyskusje są w takim miejscu. Stanowi oczywistość taka pomoc i przez aklamację powinna ona być. Z MDK i MOSIR nie będzie problemu, wiec nie potrzeba uchwał. Odpady komunalne na razie niestosowne; powinniśmy w tym momencie przeznaczać wszystkie możliwe środki na pomoc uchodźcom. Jeśli sytuacja prawna się rozwinie to nad opłatami komunalnymi możemy się zastanawiać. My wszyscy chcemy pomóc; bezwzględnie, takie głosowanie jest bez sensu, bo ani czas ani miejsce. Popieram w części Pana Załęckiego, póki co odruch serca spontaniczny i otwarty.

W głosowaniu za oświadczeniem radnych PIS-u w sprawie pomocy Ukrainie było 7 radnych, a 14 wstrzymało się. Na najbliższej sesji będą podejmowane konkretne decyzje.

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły