fbpx

Prężna aktywność myszkowskiej szkoły w szlachetne działania społeczne. Zapoznaj się i nie bądź obojętny! [WYWIAD]

Koniecznie przeczytaj

Zespołu Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie prężnie angażuje się w działania społeczne w Praktycznej Olimpiadzie Społecznej Zwolnieni z Teorii. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce organizowane przez fundacje Zwolnieni z Teorii w Warszawie.

Obecnie na etapie realizacji w Olimpiadzie jest 8 projektów. Prezentujemy po krótce każdą z grup zaangażowaną we własny projekt z podziałem na formę oraz linkiem do akcji:

Zbiórki charytatywne:

Helping cookies:

W tym projekcie młodzież niesie pomoc podopiecznym domów dziecka z okolic Myszkowa. Ich działania skupiają się na pomocy finansowej, rzeczowej oraz organizacji zajęć dla dzieci.

https://www.facebook.com/helping-cookies-111883737983830

DajNaWłos:

Celem jest zebranie funduszów na produkcje peruk dla kobiet w trakcie chemioterapii.

https://www.facebook.com/Dajnaw%C5%82os-107037165146054

Reklamy społeczne:

Co z tą cukrzycą?

Celem jest uświadamianiem społeczeństwa na czym polega choroba cukrzycy, jakie są jej przyczyny i skutki. Poprzez działanie w sieci grupa chce dotrzeć do jak największej liczby osób w każdym wieku.

https://www.facebook.com/Co-z-t%C4%85-Cukrzyc%C4%85-106190481894987

RecOVERy eating dis(s)orders:

Celem jest uświadomienie społeczeństwa w tematyce zaburzeń odżywiania poprzez rzetelną edukacje łamiącą wszelkie mity i stereotypy.

https://www.facebook.com/Recovery-eating-dis-sorders-102760955577947

Grupy zajmujące się wydarzeniami publicznymi na żywo i online:

Cuksy dla Kolumbii:

Celem jest uświadomienie społeczeństwu tematyki kraju i kultury Kolumbii – łamiąc przez to bariery – wraz z zorganizowanie kwesty finansowej na rzecz misji tam działającej.

https://www.facebook.com/search/top?q=cuksy%20dla%20kolumbii

For us – Dla nas:

Grupa porusza problem globalny jakim jest niewiedza społeczeństwa o różnego rodzaju niepełnosprawnościach i pragnie w prosty sposób edukować w tym temacie.

https://www.facebook.com/search/top?q=forus%20-%20dlanas

Żyj zdrowo Jedz zdrowo:

Celem jest uświadomienie ludziom jak łatwo jest zadbać o swoje zdrowie, dzięki niskim nakładom finansowym.

https://www.facebook.com/search/top?q=zyjzdrowojedzzdrowo

Nie czekam, działam!

Celem jest zorganizowanie akcji spełniania marzeń tych dużych i małych oraz wywołanie uśmiechu i poprawy komfortu psychicznego wśród osób najmłodszych.

https://www.facebook.com/search/top?q=nie%20czekam%2C%20dzia%C5%82am

Z dyrektorem szkoły Panią Mariolą Majewską oraz opiekunem grup projektowych Panią Agnieszką Więckowską rozmawiał Bartosz Żołnierczyk:

Czemu jako dyrektor szkoły zaangażowała Pani młodych ludzi do udziału w tych projektach?

Z propozycją podjęcia wyzwania jakim jest Olimpiada Zwolnieni z teorii przyszła do mnie pani Agnieszka Więckowski. Przedstawiając ogólne założenia projektu, wzbudziła moje zainteresowanie i zmobilizowała do szerszego zgłębienia tematu. I stało się. Uznałam, że to wielka szansa dla naszej młodzieży, która w ostatnim czasie z różnych powodów została pozbawiona lub ma bardzo ograniczone możliwości rozwijania swoich zdolności i umiejętności.

Czemu jako nauczyciel zdecydowała się Pani na podjęcie z uczniami pracy metodą projektów?

O Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” słyszałam już kilka lat temu. W zasadzie co jakiś czas pojawiały mi się informacje o różnych projektach młodzieży z całej Polski na Facebooku. Czytałam też, jak wspaniałe efekty przynosi edukacja metodą projektów w krajach skandynawskich. Gdy pojawiła się szansa wypróbowania takiego sposobu edukacji obok tej tradycyjnej wersji, zwyczajnie to zrobiłam. Odbyłam szkolenie dla nauczycieli Zwolnionych z Teorii. Zmotywowałam koleżankę, p. Martę Kolasa, z którą prowadziłam inną akcję w szkole i ona także została nauczycielem Zwolnionym z Teorii. Gdy otrzymałam „zielone światło” od Dyrekcji rozpoczęłam informowanie o Olimpiadzie uczniów naszej szkoły. Nie spodziewałam się aż takiego odzewu.

Co daje uczniom udział w Olimpiadzie?

AW: Dzięki rejestracji na platformie elektronicznej Olimpiady uczniowie dostają praktyczne wskazówki, które prowadzą ich krok po kroku przez realizację projektu. Uzyskaną wiedzę wykorzystują w praktyce – nawiązują partnerstwa, uczą się pracy w zespole, tworzą harmonogram i budżet. To tak w bardzo dużym skrócie. Olimpiadę objęło swoim patronatem Ministerstwo Rozwoju i Technologii i wspierają znane firmy: allegro, ING czy Google.org.

MM: Olimpiada Zwolnieni z Teorii to działanie, które ma wszystkie cechy innowacyjności. Kształtuje kreatywność, odwagę, świadomość oraz uczy zaangażowania i pracy w zespole. Młodzież podejmując działania na rzecz wybranego problemu społecznego ma wiele zadań do zrealizowania na różnych płaszczyznach. Teraz pozostaje mi bardzo im kibicować i cieszę się wraz z nimi z osiągnięcia każdego etapu projektu. Nikt nie mówił, że będzie łatwo, zwłaszcza że na terenie naszego powiatu są tak naprawdę prekursorami i przecierają szlaki dla następnych projektów. Jestem pod wielkim Wrażeniem ich pracy.

Jakie owoce działań tych młodych ludzi widzą już Panie?

AW: Ogromne! Młodzież jest wspaniała. Pełna pasji i chęci do działania. Już same propozycje ich projektów zaskoczyły mnie. Niesamowity wachlarz działań i zainteresowań. Obserwuję jak przechodzą kolejne etapy Olimpiady. To nie jest takie łatwe. Wymaga to sporo wysiłku, odpowiedzialności, doskonalenia umiejętności zarządzania czasem. W końcu z 14 projektów zostało tylko 8. Niestety pandemia miała na to ogromny wpływ.

MM: Młodzi nabywają mnóstwo tzw. umiejętności miękkich: radzenia sobie ze stresem, motywowania do pracy i pracy pod presją, współpracy w zespole, komunikatywności interpersonalnej, kreatywności, samodyscypliny czy kultury osobistej w kontaktach z innymi ludźmi. Wszystkie te cechy będą się potem ujawniać w ich karierze zawodowej, w sposobie, w jakim będą pełnić swoje obowiązki w pracy. My jesteśmy szkołą techniczną, zawodową i myślę, że bardzo dobrze, że nasi uczniowie mają szansę kształcić się i w taki sposób.

Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. Najlepsi mogą także otrzymać “Złote Wilki” – nagrody dla najlepszych projektów w Polsce.

Foto: https://zwolnienizteorii.pl/

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły