fbpx

Prawie 61 mln zł trafi do gmin w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów

Koniecznie przeczytaj

Samorządy otrzymają prawie 61 mln zł w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów. Pieniądze będą przeznaczone na indywidualne wsparcie osób po 65 roku życia. W programie bierze udział niemal tysiąc gmin.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg dokonała już podziału środków na realizację działań w ramach tegorocznej edycji Korpusu Wsparcia Seniorów. Do 973 gmin z całej Polski trafi blisko 61 mln zł.

Województwo dolnośląskie otrzyma 6,38 mln zł, kujawsko-pomorskie – 2,72 mln zł, lubelskie – 2,01 mln zł, lubuskie – 2,06 mln zł, łódzkie – 4,64 mln zł, małopolskie – 6,48mln zł, mazowieckie – 4,94 mln zł, opolskie – 1,56mln zł, podkarpackie – 4,14 mln zł, podlaskie – 2,4 mln zł, pomorskie – 3,27 mln zł, śląskie – 6,91 mln zł, świętokrzyskie – 2,79 mln zł, warmińsko-mazurskie – 2,74 mln zł, wielkopolskie – 4,18 mln zł, zachodniopomorskie – 3,64 mln zł. 

„Korpus Wsparcia Seniorów uruchomiliśmy w 2020 roku, by nieść pomoc osobom starszym i potrzebującym w trudnym czasie pandemii. Do akcji włączyło się wielu wolontariuszy, przede wszystkim ludzi młodych, co jest dowodem solidarności międzypokoleniowej. Widzimy, jak dużym wsparciem dla osób starszych jest Korpus. Dlatego ma on kolejną, już trzecią odsłonę” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Jak informuje wydział prasowy MRiPS w ramach programu realizowane są dwa moduły działań.  Moduł I polega na zapewnieniu wsparcia dla seniorów 65 Plus przez świadczenie usług w zakresie, który wynika z potrzeb seniorów z danej gminy. Może to być m.in. pomoc w zakupach, w wizytach u lekarza czy w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych. 

Pomoc obejmuje również dostarczenie ciepłych posiłków czy produktów żywnościowych oraz paczek z podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby. W ramach tego modułu seniorzy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne. Łącznie na działania w ramach tej części projektu ministerstwo przeznaczyło ponad 18 mln zł.

Moduł II polega na poprawie bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania osób starszych w miejscu zamieszkania. W tym celu zakupiono tzw. opaski bezpieczeństwa, które zapewnią większy dostęp do „opieki na odległość”’. Opaski wyposażone są w co najmniej dwie wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami czy funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe. Na tę część programu wydano ponad 42 mln zł.

Korpus Wsparcia Seniorów skierowany jest do osób w wieku 65 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Program ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego funkcjonowania osób starszych w ich miejscu zamieszkania poprzez współpracę pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz wolontariuszami. 

PAP

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły