fbpx

Obostrzenia: Resort Zdrowia planuje zmiany. Posłowie PIS z nowym projektem za łamanie – mogą posypać się ogromne kary

Koniecznie przeczytaj

Kwarantanna i izolacja będą trwały jeszcze krócej? – Pracujemy nad dalszym skróceniem – poinformował w piątek 28.01 b.r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Posłowie PiS przedłożyli projekt ustawy podnoszący kary za łamanie covidowych obostrzeń. Szykują się słone podwyżki.

Decyzje w sprawie izolacji ma jeszcze dzisiaj (28.01.b.r) podjąć Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

W najbliższym czasie zdecydujemy o skróceniu okresu izolacji i kwarantanny medyków (zajmujących się pacjentami) oraz służb mundurowych. Trwają ustalenia z MON i MSWiA. Liczymy, że izolacja od środy (2 lutego, przyp.) będzie trwała 7 dni, a kwarantanna 5 dni. W przypadku izolacji po 5 dniach będzie można wykonać test, a ujemny wynik będzie zwalniał z izolacji – powiedział w piątek 28.01 na konferencji prasowej rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Od 25 stycznia b.r. kwarantanna została skrócona z 10 do 7 dni. Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 1 mln osób.

Kolejnymi zmianami mają być czterokrotnie wyższe mandaty za brak maseczek oraz ogólny brak możliwości pouczenia. Kary mają być podniesione za łamanie wszelkich nakazów i zakazów. Maksymalna kara za brak maseczki może wynieś 2 tysiące złotych. W chwili obecnej, funkcjonariusz policji może nałożyć mandat w wys. od 20 do 500 zł. Kolejną ostrą restrykcją będzie konsekwencja niezgody na otrzymanie mandatu, w tym przypadku kiedy sprawa trafi do Sądu i przegramy, zapłacimy nawet 6 tysięcy złotych.

Sejm ma zając się projektem tej ustawy w najbliższy wtorek 01.02. br.

red. Bartosz Żołnierczyk

Źródło: gov.pl

Foto: gov.pl

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły