fbpx

 Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Złotym Potoku

Koniecznie przeczytaj

27 lutego w Złotym Potoku upamiętniono kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury” i jego Żołnierzy. Uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowała Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która była także inicjatorką odnowienia obelisku poświęconego oddziałowi Armii Krajowej pod dowództwem „Ponurego” i umieszczenia przy nim dębowego krzyża. List do uczestników uroczystości skierował premier Jarosław Kaczyński.


Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury” i Jego Podkomendnych, w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku. Przed mszą Europoseł Jadwiga Wiśniewska złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą oddziałowi Armii Krajowej dowodzonemu przez „Ponurego”, który w latach 1939-1945 walczył w lasach Złotego Potoku i okolic Janowa. Tablica znajduje się przy wejściu do świątyni. Dalsza część uroczystości odbyła się przed odnowionym z inicjatywy Europoseł Wiśniewskiej obeliskiem poświęconym oddziałowi „Ponurego”, który znajduje się przy parkingu na skrzyżowaniu drogi nr 793 z drogą biegnącą na Siedlec Janowski. Dzięki staraniom Europoseł Wiśniewskiej przy obelisku został także umiejscowiony drewniany krzyż, a nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku zadeklarowali objęcie opieką tego miejsca pamięci.

Stajemy dziś w tym symbolicznym miejscu w poczuciu obowiązku, by dać świadectwo pamięci o niezłomnej postawie kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury” i jego Żołnierzy. Cieszę się, że udało się odnowić obelisk i umieścić dębowy krzyż i dziś, w godny sposób, możemy uczcić pamięć o Tych, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna były najwyższymi wartościami – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.


List do uczestników uroczystości skierował premier Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą w nadzwyczaj dramatyczny sposób uwypukla aktualność ideowego dziedzictwa Kapitana Jerzego Kurpińskiego pseudonim „Ponury”
i pozostałych Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadły na czas szczególny. 24 lutego Rosja, od ośmiu lat prowadząca wojnę hybrydową z Ukrainą, rozpoczęła atak na pełną skalę. Te działania są kolejnym etapem wojny Putinowskiej Rosji z demokratycznym światem, z naszym kręgiem cywilizacyjnym, z wartościami, które są dla nas najdroższe
– napisał premier Kaczyński w liście odczytanym podczas uroczystości przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską.


W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, którzy pełnili asystę honorową i przeprowadzili Apel Poległych. Kpt. Jerzy Kurpiński ps. „Ponury” urodził się 22 grudnia 1918 r. w Częstochowie. Brał udział w walce obronnej w 1939 r. Był dowódcą oddziału partyzanckiego Obwodu Częstochowa Armii Krajowej. Po wejściu Armii Czerwonej do Polski w 1945 r. wydał rozkaz powtórnego zejścia do podziemia, przystępując do budowy zrębów nowej konspiracji. Zorganizował Obwód Zawiercie. Kapitan Kurpiński został aresztowany w maju 1955 r. przez służby komunistyczne, osadzony w więzieniu na Mokotowie, a następnie zamordowany w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Rodzinie wydano zniekształcone zwłoki, które pochowano w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

red. Bartosz Żołnierczyk

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły