fbpx

Kolejne gminy nie będą pobierać opłat za odpady od goszczących Ukraińców

Koniecznie przeczytaj

Coraz więcej gmin deklaruje, że choć specustawa się do tego nie odnosi, nie będą egzekwować opłat za odpady od mieszkańców, którzy przyjęli w swoich mieszkaniach uchodźców.

  • Napływ do polskich miast ponad miliona nowych mieszkańców musi odbić się na gminnych systemach gospodarki odpadami.
  • Samorządowcy gotowi są do pokrycia kosztów odbioru większych ilości odpadów.
  • Mieszkańcy, którzy przyjęli Ukraińców, nie muszą zmieniać deklaracji śmieciowych.
  • O wpływie wojny w Ukrainie na finanse polskich samorządów rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

Specustawa dotycząca uchodźców nie przewiduje możliwości zwalniania z opłat za odpady uchodźców z Ukrainy. Jeśli traktować zapisy prawa literalnie każdy właściciel nieruchomości, który gości uchodźców powinien więc zweryfikować tzw. deklarację śmieciową. To teoria, w praktyce gminy w większości nie ukrywają jednak, że na razie nie będą egzekwowały tych wymogów – niektórzy mówią to oficjalnie, inni jedynie sugerują, że w tej chwili mają ważniejsze zadania.

I tak np. władze związku międzygminnego „Czysty Region” podjęły decyzję, że mieszkańcy, którzy przyjęli Ukraińców, nie muszą zmieniać deklaracji śmieciowych. Dotyczy to gmin członkowskich związku: Kolonowskiego, Leśnicy, Ujazdu, Izbicka, Głogówka, Strzeleczek, Krapkowic, Walec, Zdzieszowic oraz całego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

„Czysty Region” dostarczy też kubły i będzie odbierać odpady z miejsc, w których zorganizowano noclegi, np. świetlic wiejskich, klubów sportowych czy salek katechetycznych.

Gniezno, Chełm i Kraków

Z kolei na stronie miasta Chełm czytamy:

– W związku z prowadzonymi działaniami wojennymi na Ukrainie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. z inicjatywy prezydenta Miasta Chełm wprowadza tzw. bon komunalny dla osób i podmiotów przyjmujących nieodpłatnie uchodźców z Ukrainy.

Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest złożenie w Biurze Obsługi Klienta wniosku o zwolnienie z opłat z tytułu dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków (wzór wniosku poniżej) oraz podpisanie stosownej umowy będącej podstawą zwolnienia z należności za odpady.

Także mieszkańcy Gniezna, którzy nieodpłatnie przyjęli pod swój dach uchodźców wojennych nie będą musieli za nich płacić za śmieci. Zostaną także zwolnieni z podatku od nieruchomości w 2022 r.

– To realne i wymierne wsparcie, które chcemy zaproponować mieszkańcom. Tym, którzy okazali wielkie serce i odwagę. Tym, którzy otworzyli swoje domy i pomagają uchodźcom. Miasto zapłaci za uchodźców za śmieci i za mieszkańców, właścicieli nieruchomości podatek. Jestem przekonany, że to konkretna, bardzo przydatna pomoc – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Uchodźcy wojenni, decyzją Rady Miasta Gniezna, mogą korzystać również za darmo z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Dzieci są również zwolnione z opłaty za wyżywienie w przedszkolach i szkołach.

Sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek przyznał podczas obrad rady miasta, że uchodźcy nie będą płacić za śmieci.

– Nie przewidujemy w najbliższym czasie wymagania od mieszkańców korekt w deklaracjach śmieciowych  mówił sekretarz miasta.

PAP

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły