Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną tworzą projekt – Polska Marka Turystyczna – prestiżowy certyfikat oznaczający jakość, atrakcyjność i niezawodność danego regionu w Polsce. Ceremonia ogłoszenia laureatów projektu odbyła się w poniedziałek, 7 marca br. w Kielcach. Wyróżnienie otrzymał region Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Projekt Polskie Marki Turystyczne popularyzuje miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Jego ideą jest stworzenie katalogu najbardziej atrakcyjnych polskich regionów, które będą profesjonalnie zarządzane i promowane.
Certyfikaty wręczył sekretarz stanu Ministerstwo Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy oraz prezes Polska Organizacja Turystyczna Anna Salamonczyk-Mochel.
Jest to okazja do promocji dobrych praktyk w obszarze turystyki. Mam nadzieję, że współpracując i dzieląc się wiedzą uda nam się stworzyć profesjonalnie zarządzane marki turystyczne, które będą jeszcze skuteczniej konkurować o turystów z wieloma propozycjami zagranicznymi – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
– Znak „Polska Marka Turystyczna” stał się prestiżowym certyfikatem oznaczającym jakość, atrakcyjność i niezawodność, a turyści krajowi i zagraniczni biorą go pod uwagę przy planowaniu swoich podróży. Zarówno laureaci jak i wyróżnieni reprezentują różne dziedziny/sektory rodzimej turystyki. To pokazuje, że marka turystyczna może być kreowana poprzez miejsca, smaki czy aktywność pośród polskiej natury. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji tegoroczni zwycięzcy mogą liczyć na wsparcie promocyjne na rynku krajowym oraz zagranicznym, udział w targach, warsztatach, podróżach studyjnych. POT tradycyjnie będzie prowadzić z uhonorowanymi zarządcami wspólne działania w ramach narodowego portalu turystycznego i pozostałych kanałów komunikacji – dodała p.o. Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk-Mochel.
Projekt został uruchomiony w 2018 roku, a pierwszymi laureatami, uhonorowanymi tytułem Polskiej Marki Turystycznej w 2019 roku, zostały Beskidy, Śląsk Cieszyński, Lublin, Kraina Lessowych Wąwozów i Toruń. Przyznano także 6 tytułów Polska Marka Turystyczna – kandydat, tym obszarom, które posiadają potencjał, aby stać się rozpoznawalną marką turystyczną. Należały do nich Jura Krakowsko-Częstochowska, Mazury Zachodnie, Ziemia Świętego Krzyża, Zamość, Szlak wokół Tatr oraz Puszcza Białowieska.
Jest to dla nas pewnego rodzaju zwieńczeniem wielu wysiłków jakie czyniliśmy w ostatnich latach, aby jak najbardziej wzmocnić rozpoznawalność marki naszego regionu na arenie krajowej – podkreślają włodarze Związku Gmin Jurajskich.
https://www.facebook.com/zwiazekgminjurajskich
Mapa Jury: https://polskiemarkiturystyczne.gov.pl/uploaded_files/eve_1580813794_ii-jura.pdf
Mapa Szlaku Orlich Gniazd: https://polskiemarkiturystyczne.gov.pl/uploaded_files/eve_1580902881_mapa-pogladowa-szlaku-orlich-gniazd-2019.pdf
https://www.polskiemarkiturystyczne.gov.pl/




red. Bartosz Żołnierczyk
Źródło i foto: https://www.facebook.com/zwiazekgminjurajskich