fbpx

Cześć i chwała Bohaterom! Z Ziemi Myszkowskiej poszli walczyć w Powstaniu Warszawskim

Koniecznie przeczytaj

Myszków i Powiat – Prawdziwa Historia to fanpage, na którym znajdziemy intersujące i nowatorskie materiały dotyczące historii Ziemi Myszkowskiej. Tym razem możemy zgłębić temat osób z naszych ziem walczących w Powstaniu Warszawskim.

Był wtorek, 1 sierpnia 1944 roku . Piękny upalny dzień w okupowanej przez hitlerowców od prawie pięciu lat Warszawie . O godzinie „W” – 17.00 wybuchło Powstanie , trwające 63 dni. Minęło 78 lat.

Z tej okazji chciałbym oddać hołd pamięci i przypomnieć urodzonych w Ziemi Myszkowskiej, którzy poszli walczyć w okupowanej stolicy, odpowiadając na apel Muzeum Powstania Warszawskiego, o pomoc w tworzeniu i uzupełnianiu biogramów powstańców warszawskich, komentuje autor poniższego artykułu Michał Kitala.

Może, po lekturze tego artykułu ktoś będzie w stanie pomóc Muzeum Powstania Warszawskiego realizującego od lutego bieżącego roku społeczną inicjatywę pt.: „Powstańcze Biogramy MPW” – bo naszym patriotycznym obowiązkiem jest pamiętać…

Przeglądając stronę internetową 1944.pl , odnaleźć możemy kilka powstańczych biogramów osób – Powstańców , którzy uczestniczyli w działaniach partyzanckich na terenie stolicy, a urodzili się na terenie Powiatu Myszkowskiego. Ich losy , nadal czekają na odkrycie , uzupełnienie.

Stanisław Mizerski, urodził się 29 marca 1912 w Żarkach . Brak udział w działaniach powstańczych Powstania warszawskiego . W momencie utworzenia w dniu 20 września 1944 Warszawskiego Korpusu Armii Krajowej , walczył jako powstaniec 28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei – 15. pułk piechoty AK „Wilków” . Po upadku Powstania , dostał się do niewoli niemieckiej, będąc jeńcem o numerze 103774 . Brak dalszych informacji o jego późniejszych losach .

Alojzy Grabowski, ps. „Kajak”, urodził się 26 maja 1913 roku w Żarkach . Przed wybuchem powstania , mieszkał w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich. W Powstaniu Warszawskim walczył w randze kaprala. Walczył w ramach Okręg Warszawski Armii Krajowej – I Obwód „Radwan” – IV zgrupowanie „Gurt” – przydział niepotwierdzony . Przeszedł szlak walk powstańczych na linii Śródmieście Północ – Dworzec Główny . Po upadku powstania dostał się do niewoli niemieckiej , nosząc numer jeniecki : 103773 .

Hanna Dajkowska, urodziła się w12 marca 1914 w Mijaczowie. Była córką Aleksandra i Marii Knothe. Przed wybuchem powstania , mieszkała w warszawie przy ul. Rejtana 14 m. 7. Podczas powstania warszawskiego walczyła na Mokotowie była sanitariuszką niosącą pomoc rannym powstańcom w ramach „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) – V Obwód Mokotów – Punkt Sanitarny ul. Rakowiecka 21 . Po w trakcie lub też po upadku powstania warszawskiego wyjechała z Warszawy wraz z rannymi powstańcami.

Krystyna Plebańczyk ( ps. Krystyna) , urodziła się w 2 stycznia 1920 r w Żarkach . Była córką Jadwigi i Zygmunta. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką . Pomagała Powstańcom na warszawskim Żoliborzu w ramach II Obwód „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – sanitariat – Punkt Opatrunkowy nr 203 ul. Kasprowicza – „Nasz Dom” pl. Konfederacji 42/44 (al. Zjednoczenia) . Po upadku Powstania wyjechała z Warszawy wraz z rannymi .

Tadeusz Zbigniew Walter, ps. „Zbyszek”, ur. 25 listopada 1924 w Będuszu jako syn Adolfa i Joanny . Przed Powstaniem Warszawskim , mieszkał w Warszawie pod adresem : Hołówki 3 . Walczył w Powstaniu Warszawskim w ramach Armia Krajowa – Grupa „Północ” – odcinek „Kuba” – „Sosna” – Dywizjon Motorowy Obszaru Warszawskiego AK na odcinku Warszawa- Stare Miasto . w randze kaprala. Zginął w walce w dniu 16 sierpnia 1944 roku na ulicy Przejazd 3 .

***************

Autor pragnie wyrazić wielkie słowa podziękowania łącząc wyrazy szacunku Paniom Agnieszce Pawelec i Marii Pałagan z Muzeum Powstania Warszawskiego za okazaną pomoc podczas poszukiwań archiwaliów wykorzystanych podczas pisania artykułu.

****************

Cześć ich Pamięci !

Tekst przesłał Michał Kitala

Twórcy Myszków i Powiat – Prawdziwa Historia zapraszają na zapoznanie i zgłębianie innych systematycznie umieszczanych materiałó.

Zdjęcie: Powstanie Warszawskie, powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu Źródło: Wikimedia Commons / By Eugeniusz Haneman, public domain

- Advertisement -spot_imgspot_img

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły